• Raj Diabłów Morskich! Safari na Pacyfiku - zostały 4 miejsca !!
  • Egipt-SomaBay 2016 Zanurkujmy w Morzu Czerwonym!
  • Chorwacja Zapraszamy na aktywne wakacje!
  • Wrak samolotu Junkers Nowy wrak dostępny z naszej bazy nurkowej w Jezerach!!
  • Kuba Wyprawy na KUBĘ - nurkowania + zwiedzanie
  • Testuj skutery nurkowe SUEX
  • Kursy nurkowania W Polsce i Chorwacji
  • Chorwacja apartamenty Tanie kwatery blisko morza
  • Wyprawy nurkowe Fantastyczne wyprawy nurkowe do odległych zakątków świata.
 

widokKUKULJARI właściwie KUKULJAR -

idealne miejsce nurkowe na check dive, usatysfakcjonuje każdego od nurków początkujących po zaawansowanych, świetne nurkowania nocne.

Jest to mała wysepka z latarnią morską w pobliżu wyspy Murter. Wyglądem przypomina płaską kamienną płytę wystającą do 5 m nad powierzchnię morza. Jej brzegi są poszarpane, tworzą ostre, trudno dostępne krawędzie. Występują tu prądy, niekiedy dość silne. Od strony pd-zach jest płytko, dno schodzi łagodnie, jest porośnięte trawami. Tam zazwyczaj rzucamy kotwicę.
Nurkujemy dookoła wyspy w kierunku zależnym od lokalnych prądów i ustawienia łodzi. Charakterystyczną cechą tego  miejsca nurkowego jest występowanie pod wodą od strony pn. i wsch. systemu połączonych ze sobą kamiennych tarasów i pionowych ścianek. Zaczynając zazwyczaj od strony zachodniej płyniemy w prawo wokół wyspy zgodnie ze wskazówkami zegara. Zanurzając się po kamienno-piaszczystym stoku z dwoma dużymi głazami po drodze natrafiamy na skalne tarasy na głębokości około 15-20m i małe ścianki opadające do głębokości 25m. Nieco głębiej pojawia się kolejna, większa ścianka z nawisami i małymi grotami porośnięta kolorowymi gąbkami i beżowymi gorgoniami. U jej podstawy na głębokości 40m rozciąga się stara sieć rybacka. Kontynuując nurkowanie w kierunku wsch. i pd. powoli wynurzamy się na tarasowo ukształtowane zbocze. Docierając na ostatni taras na głębokości około  8m wpływamy w wielkie ławice amareli i chromisów. Głębiej w jamach przy dnie można spotkać małe strzępiele i kongery a ze skalnych szczelin wystają niekiedy wąsy langust. W poprzek ściany przepływają ławice błyszczących amareli i oblad . Na wypłyceniach w słońcu wygrzewają się ławice złotawych salp i strzegące swych rewirów strzępiele pisarze. Na ścianach i głazach porośniętych żółtymi polipami korali, beżowymi gorgoniami i  kolorowymi gąbkami spotykamy często  ślimaki nagoskrzele i przyczajone skorpeny. Między kamieniami na płyciznach można wypatrzyć ciekawskie ośmiornice i ukwiały.
Miejsce bardzo ciekawe, jedno z ładniejszych na murterskim morzu, rekomendowane dla wszystkich nurków a także do snorkelingu. Widoczność waha się w zależności od pory roku od 15 m do 30 m. Spokojne opłynięcie wyspy zajmuje ok. 25 minut. Przeważnie opływamy wyspę dwukrotnie pierwszy raz na głębokości ok. 30 metrów, drugi raz na głębokości 5-10 m.  Przy Kukuljari realizujemy również nurkowania nocne, podczas których nurkowie mogą spotkać skorpeny, ośmiornice, kongery, małe raki racznice i kalmary.