• Raj Diabłów Morskich! Safari na Pacyfiku - zostały 4 miejsca !!
  • Egipt-SomaBay 2016 Zanurkujmy w Morzu Czerwonym!
  • Chorwacja Zapraszamy na aktywne wakacje!
  • Wrak samolotu Junkers Nowy wrak dostępny z naszej bazy nurkowej w Jezerach!!
  • Kuba Wyprawy na KUBĘ - nurkowania + zwiedzanie
  • Testuj skutery nurkowe SUEX
  • Kursy nurkowania W Polsce i Chorwacji
  • Chorwacja apartamenty Tanie kwatery blisko morza
  • Wyprawy nurkowe Fantastyczne wyprawy nurkowe do odległych zakątków świata.
 

widokKUKULJARI właściwie KUKULJAR -

idealne miejsce nurkowe na check dive, usatysfakcjonuje każdego od nurków początkujących po zaawansowanych, świetne nurkowania nocne.

Jest to mała wysepka z latarnią morską w pobliżu wyspy Murter. Wyglądem przypomina płaską kamienną płytę wystającą do 5 m nad powierzchnię morza. Jej brzegi są poszarpane, tworzą ostre, trudno dostępne krawędzie. Występują tu prądy, niekiedy dość silne. Od strony pd-zach jest płytko, dno schodzi łagodnie, jest porośnięte trawami. Tam zazwyczaj rzucamy kotwicę.
Nurkujemy dookoła wyspy w kierunku zależnym od lokalnych prądów i ustawienia łodzi. Charakterystyczną cechą tego  miejsca nurkowego jest występowanie pod wodą od strony pn. i wsch. systemu połączonych ze sobą kamiennych tarasów i pionowych ścianek. Zaczynając zazwyczaj od strony zachodniej płyniemy w prawo wokół wyspy zgodnie ze wskazówkami zegara. Zanurzając się po kamienno-piaszczystym stoku z dwoma dużymi głazami po drodze natrafiamy na skalne tarasy na głębokości około 15-20m i małe ścianki opadające do głębokości 25m. Nieco głębiej pojawia się kolejna, większa ścianka z nawisami i małymi grotami porośnięta kolorowymi gąbkami i beżowymi gorgoniami. U jej podstawy na głębokości 40m rozciąga się stara sieć rybacka. Kontynuując nurkowanie w kierunku wsch. i pd. powoli wynurzamy się na tarasowo ukształtowane zbocze. Docierając na ostatni taras na głębokości około  8m wpływamy w wielkie ławice amareli i chromisów. Głębiej w jamach przy dnie można spotkać małe strzępiele i kongery a ze skalnych szczelin wystają niekiedy wąsy langust. W poprzek ściany przepływają ławice błyszczących amareli i oblad . Na wypłyceniach w słońcu wygrzewają się ławice złotawych salp i strzegące swych rewirów strzępiele pisarze. Na ścianach i głazach porośniętych żółtymi polipami korali, beżowymi gorgoniami i  kolorowymi gąbkami spotykamy często  ślimaki nagoskrzele i przyczajone skorpeny. Między kamieniami na płyciznach można wypatrzyć ciekawskie ośmiornice i ukwiały.
Miejsce bardzo ciekawe, jedno z ładniejszych na murterskim morzu, rekomendowane dla wszystkich nurków a także do snorkelingu. Widoczność waha się w zależności od pory roku od 15 m do 30 m. Spokojne opłynięcie wyspy zajmuje ok. 25 minut. Przeważnie opływamy wyspę dwukrotnie pierwszy raz na głębokości ok. 30 metrów, drugi raz na głębokości 5-10 m.  Przy Kukuljari realizujemy również nurkowania nocne, podczas których nurkowie mogą spotkać skorpeny, ośmiornice, kongery, małe raki racznice i kalmary.

Kursy nurkowania

Kurs nurkowania dla początkujących CMAS P1

Kurs nurkowania od podstaw uprawniający do nurkowania na całym świecie...

Kurs nurkowania dla początkujących PADI OWD

Kurs nurkowania od podstaw Padi Open Water Diver uprawniający do nurkowania...

Kurs nurkowania dla początkujących IANTD OWD

Kurs nurkowania od podstaw Open Water Diver  IANTD  -  uprawniający...